Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

BLOG

Yeşil Kahvenin Faydaları

Yeşil Kahve, kahve çekirdeklerinin kavrulmamış halidir. Kahve çekirdekleri klorojenik asit açısından son derece zengindir. Kahvenin kavrulması ile birlikte kahve çekirdeklerindeki klorojenik asit miktarı azalır. Yeşil kahve kavrulmadığı için yüksek antioksidan özellik gösteren klorojenik asit miktarı yüksektir. Yapılan çalışmalarda klorojenik asitin,

- Kardiyovasküler rahatsızlıkların,
- Tip II diyabetin
- Alzaimerın
- İltihabi rahatsızlıkların oluşum riskini azalttığı belirlenmiştir
- Ayrıca kanser hücrelerinin çoğalmasını da engellemektedir

Ayrıca yeşil kahve tüketimi ile ilgili yapılan çalışmalarda insan ve hayvanlarda,

- Yüksek tansiyonu düşürdüğü
- Yağ birikmesini ve kilo alımını engellediği
- Glikoz metabolizmasını düzenlediği belirlenmiştir

Şu ana kadar yapılan sınırlı sayıda çalışmaya göre yeşil kahvenin büyük olasılıkla güvenli olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca yeşil kahve ve yeşil kahve ekstraktlarının uygun dozda ağızdan alınmasında her hangi bir yan etki gözlenmemiştir. Ancak unutulmamalıdır ki yeşil kahve de kafein içermektedir ve kafeinin neden olduğu yan etkilere neden olabilmektedir.

Özel Durumlarda Yeşil Kahve Tüketimi

Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi ile ilgili yeterli çalışma olmaması nedeniyle bu dönemlerde yeşil kahveden uzak durulması gerekmektedir.

Ayrıca kısa zaman içerisinde yüksek miktarlarda yeşil kahve tüketildiğinde vücuttaki homosistein miktarı artar. Homosistein de kan damarlarının iç yüzeyini döşeyerek hücrelere zarar verir, kanın pıhtılaşma mekanizmasını etkileyerek kalp krizine neden olabilir.

Anksiyete vakalarında kafein içeriği sebebiyle bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

Diyabet hastalığında ise yeşil kahvenin kan şekerini düşürücü etkisi olduğu unutulmamalı ve ilaç dozları bu duruma göre ayarlanmalıdır.

Huzursuz bağırsak sendromunda ise kafein bu rahatsızlığı tetiklediği için fazla miktarda yeşil kahve tüketimi de bu rahatsızlığın gelişimine ve diyareye yol açabilir.

Osteoporoz (kemik erimesi) durumunda ise kafein yine etkilidir. Özellikle vücuttan kalsiyumun atılımını arttırması sebebiyle aşırı miktarda yeşil kahve tüketimi osteoporozu arttırmaktadır.

Kaynak :

Iwai, K., Kishimoto, N., Kakino, Y., Mochida, K. ve Fujita, T., 2004. In Vitro antioxidative effects and tyrosinase ınhibitory activities of seven hydroxycinnamoyl derivatives in green coffee beans. J. Agric. Food Chem., 52 (15), pp 4893-4898. http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf040048m

Farah, A., Monteiro, M., Donangelo, C. M., and Lafay, S., 2008. Chlorogenic acids from green coffee extract are highly bioavailable in humans. J. Nutr., 138 (12), pp 2309-2315. http://jn.nutrition.org/content/138/12/2309