Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

Sağlıklı lezzetler’de menülerimizi nasıl planlıyoruz ?

Sağlıklı lezzetler’de menülerimizi nasıl planlıyoruz ?

Sağlıklı lezzetler diyetisyenlerinin menü oluştururken dikkat ettikleri en önemli kriter, oluşturdukları listenin kişilerin günlük enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Bununla birlikte kişilerin beslenme alışkanlıkları, mevsimine uygun besin seçimleri, menülerin birbirini tekrar eden menüler olmaması ve oluşturulan menülerin besin enerji dengesinin yanı sıra lezzet, sunum, koku ve görüntü gibi yönlerden memnun edici olması da menü hazırlayan diyetisyenlerimizin üzerinde dikkatle durduğu önemli noktalardan bazılarıdır. Hem sağlıklı hem de lezzetli menüler oluşturulması için çaba gösterilir. Diyetinizde farklı besin grupları her gün bir araya getirilerek tek tip beslenmenin de önüne geçilir.

Listeler dünya sağlık örgütünün de önerdiği şekilde,günlük alınan kalorinin %20-25’i proteinden, %40-45’i karbonhidratlardan, %20-25’i de yağlardan sağlanacak şekilde düzenlenir. Aynı zamanda günlük vitamin, mineral ve tuz dengesi de sağlanmaktadır.

Günlük dağılımda ise toplam kalorinin %20’si kahvaltıdan,%10 ara öğünlerden,%30’u ise ana öğünlerden olmasına dikkat edilir.