Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0850 532 6062

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo vermek için uygulanan diyetler sonucunda kaybedilen kilolar kişiyi amacına ulaştırsa da, daha fit görünmenin ötesinde sağlığın korunması da büyük önem taşır. Hızlı bir şekilde kilo vermek uğruna uygulanan şok diyetler, yanlış planlanmış beslenme programları ile hızlı kilo kaybı sağlanmakla beraber bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir Ayrıca bu gibi durumlarda çoğu zaman diyet bırakılır bırakılmaz verilen kilolar geri alınır.

Bu nedenle zayıflama sürecinin başlangıcında hedef yalnızca kilo vermek değil, “sağlıklı” kilo vermek olmalıdır. Yazımızda, verilen kiloların kalıcı olmasını sağlamanın ve sağlıklı kilo verme yollarını özetle ele alacağız.

Sağlık Kontrolünden Geçin

Zayıflamak isteyen herkes öncelikli olarak bir sağlık kuruluşuna başvurarak rutin kan testlerini ve kontrollerini yaptırmalıdır. Bazı kişilerde fazla kiloların sebebi herhangi bir hastalık olabileceği gibi eğer kilolu olmanın altında böyle bir sebep yatıyorsa diyetler de bir çözüm olmayacaktır. Bu nedenle kilo vermek için diyetisyene başvurmadan önce hormonal, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, vitamin ve mineral seviyeleri ile ilgili kan sayımlarının yapılması gerekir.

Dengeli Beslenin

Kilo verirken vücut sağlığının bozulmaması, bağışıklık sisteminin zayıflamaması ve kilonun yağ kütlesinden verilmesi için dengeli beslenmek çok önemlidir. Dengesiz beslenme, vücudun işleyişinde aksaklıklara yol açarak genel sağlığın yanı sıra zayıflama sürecini de olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle zayıflama diyeti, mutlaka bir diyetisyen tarafından makro ve mikro besin ögelerine olan ihtiyaçlarınız ve bazal metabolizma hızınız hesaplanarak size özel olarak hazırlanmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için tahıllar, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller, et, sebze ve meyveler gibi tüm besin grupları dengeli olarak tüketilmelidir.

Aç Kalmayın

Diyet süresince az az ve sık sık beslenmek, vücudun açlık hissetmesine engel olarak metabolizma hızının yavaşlamasını önler. Bu nedenle diyet 3 ana öğüne ek olarak en az 2 veya 3 ara öğün içermelidir. Günde 1-2 öğünden oluşan aç kalmaya yönelik diyet programlarında kilo kaybı başlangıçta hızlı gözükse de, kısa bir süre sonra metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle kilo verme durur ve diyetin bırakılmasının ardından verilen kilolar çoğunlukla hızlı bir şekilde geri alınır. Ayrıca bu tarz beslenme planları uygulayan kişilerde kilo kaybı yağ kütlesinin yerine ağırlıkla kas kütlesinden olur. Sağlıklı kilo vermek için günde en az 5-6 öğün şeklinde beslenilmelidir.

Posa Alımınızı Arttırın

Zayıflama diyetlerinde yüksek lif içeriğine sahip olan besinlere yer vermek, tokluk hissinin sağlanmasını kolaylaştırırken zayıflama diyetine bağlı olarak oluşan sindirim sorunlarının çözümünde de rol oynar. Posa olarak da adlandırılan diyet lifleri, besinlerde sindirilmeden ve vücutta kullanılmadan dışarı atılan kısımdır. Tam tahıllarda, meyvelerde, sebzelerde ve kurubaklagillerde daha fazla bulunan posa, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler. Bu nedenle posalı besinlerin tüketimi yalnızca diyet döneminde değil, yaşam boyunca alışkanlık haline getirilerek uygulanması gereken bir davranıştır.

Spor Yapın

Zayıflamanın formülü gün içerisinde harcanan enerjinin besinlerle aldığımız enerji miktarından daha fazla olmasıdır. Bu nedenle diyet ile besinlerle alınan enerjinin yanı sıra spor yaparak harcanan enerji miktarının arttırılması da zayıflama üzerinde oldukça etkilidir. Başlangıçta tempolu yürüyüşlerle başlanan spor, diyet sürecinde kilo vermenin yavaşladığı ileri evrelerde daha da yoğunlaştırılarak haftanın 3 günü uygulanan fitness egzersizleri ile daha düzenli bir hale getirilebilir. Ayrıca sporla desteklenen diyetlerde kas kütlesi korunacağı ve geliştirileceği için verilen kiloların tamamına yakını yağ kütlesinden olacaktır. Bu nedenle sağlıklı kilo vermek için diyete ek olarak spor eğitmeni tarafından kişiye özgü olarak hazırlanmış bir spor planının uygulanmasında da yarar vardır. Yukarıda verilen önerilere dikkat ederek fazla kilolarınızdan kurtulurken aynı zamanda sağlığınızı da koruyabilirsiniz.