Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

Sağlıklı beslenme için yağların önemi

Sağlıklı beslenme için yağların önemi

Sağlıklı beslenme ve söz konusu olduğunda çoğumuz yağlardan tamamen uzak durulması gerektiğini düşünür. Oysa ki yağlar da diyetimizde önemli bir yere sahip besin kaynaklarıdır. Yağlar, yağda çözünen A,D,E,K vitaminlerinin emiliminde rol oynar ve daha birçok görevi ile vücut sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Günlük alınan toplam enerjinin %25-30 kadarı yağlardan alınmalıdır. Bu nedenle  yağ tüketim miktarımızı doğru planlayıp sağlıklı olan yağları tercih etmeliyiz. Örneğin katı yağlar (doymuş yağlar) yerine ihtiyacımız kadar zeytinyağı gibi sıvı yağların (doymamış yağlar) tercih edilmesi iyi bir seçim olacaktır.

Gözle gördüğümüz yağların dışında besinlerin içerisinde de yağlar bulunur, iyi ve kötü yağların ayrımını dikkatle yapmamız gerekir. İşlenmiş besinlerde (cips, çikolata, gofret gibi), hazır yiyeceklerde ve bunlar gibi diğer gıdalarda trans yağlar bulunduğundan bu yağlar sağlıksızdır, tüketilmemelidir.

Sağlıklı yağlara örnek olarak;

 Kuruyemişler: Fındık,badem,kaju,ceviz ve antep fıstığı gibi kuruyemişler örnek verilebilir, tuzsuz tüketilmelidir.

Avokado: Önemli bir yağ kaynağıdır. Faydalı yağ asitleri içerir, kalp dostudur ve kolesterolü azaltır, serbest radikallerin etkisini azaltır.

Tohumlar: Chia tohumu, keten tohumu, ayçekirdeği, kabak çekirdeği vesusam tüketilebilir ve sağlıklı tohumlardandır.

Yağlı Balıklar: Alabalık, somon, uskumru, sardalya gibi balıklar.

Kurubaklagiller: Nohut, mercimek, kuru fasulye, börülce soya ve bezelyede az miktarda vücuda yararlı doymamış yağ asitleri bulunur.

Yumurta: Protein kaynağı olarak bilinen yumurta aynı zamanda iyi bir tekli doymamış yağ asidi kaynağıdı. Birçok yönden mutlaka yeterli miktarda tüketilmesi gereken bir besindir.

Daha önce de söylediğimiz gibi bu besinler diyette tercih edilebilir sağlıklı yağ kaynaklarıdır ancak porsiyonlama çok önemlidir. İhtiyacımız olan kadarını tüketmeliyiz. Fazla tüketim durumlarında fazla enerji alımı istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Doğru miktarlarda tüketildiğinde ise diyetinizde çok faydalı olacaktır.Yağsız bir diyet düşünülemez.

Sağlıklı Lezzetler olarak sağlıklı yağları uygun miktarlarda diyetinize ekliyoruz.