Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

Öğünlerimizde Neden Beyaz Un Kullanmıyoruz ?

Öğünlerimizde Neden Beyaz Un Kullanmıyoruz ?

Detaylı olarak inceleyecek olursak beyaz unun nasıl elde edildiğinden başlayalım... Beyaz un rafinasyon işlemi ile elde edilir, bu işlem sırasında vitamin ve minerallerden zengin olan rüşeym ve kepek kısımları elenmekte, geriye ise yalnızca endosperm denilen, nişasta-karbonhidrat yüklü, posa, mineral ve vitaminden fakirleşmiş kısım kalmaktadır. Tam buğday ununda ise faydalı bu kısımlar elenmemiştir. Beyaz un çok fazla öğütülür ve buna bağlı olarak posa yok denecek kadar azalır. 

Glisemik indeksi yüksektir. Bu durum, kan şekerinizi hızlıca yükseltebileceği anlamına geliyor, posa içeriği oldukça azaldığından bağırsaklardan hızla emilir ve beyaz şeker gibi rahatça kana girerek kan şekerini hızlıca yükseltir. Kan şekerindeki dalgalanmalar insülin direncinin yolunu açar.İnsülin direnci ise daha sonra diyabet, obezite ve yüksek tansiyon gibi sorunlara neden olabilir. Beyaz un aynı zamanda kan şekerini hızlı yükseltmesi nedeniyle kişiye anlık bir mutluluk verip bağımlılık da yapabilir. Bu durum fazla tüketim ve yüksek kalori alımına sebep olur.

Posa içeriğinin düştüğünden bahsetmiştik, sindirim sistemi için posa çok önemli bir yere sahiptir. Eksikliği, sindirimi yavaşlatır ve kilo almanıza neden olur. Tam tahıllara göre beyaz undan üretilen ürünlerin kalori değerleri daha yüksek ve besleyici değerleri daha düşüktür, ayrıca katkı maddeleri de çok daha fazladır. Fazla tüketimi kilo artışı, obezite ve yağlanmaya yol açar, bunlar ise kalp ve damar hastalıkları olasılığını artırır. 

SAĞLIKLI BESLENMENİZİ DÜŞÜNÜYORUZ.BEYAZ UN KULLANMIYORUZ.


Unsuz Şekersiz Kek Tarifi  ; ( 1 porsiyon )
● Yumurta  20 gr
● Toz Badem 10 gr
● Toz Fındık 10 gr
● Kuru Kayısı 10 gr
● Kuru İncir  10 gr
● Kabartma Tozu  0,5 gr
● Tarçın  1 gr
● Limon Rendesi  1 gr