Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

Mide Yanmasını Azaltmanın 7 Yolu

Mide Yanmasını Azaltmanın 7 Yolu

Bir yemek yerken ya da yedikten hemen sonra midenizde bir sıkıntı hissedersiniz. Bu hafif bir rahatsızlık ya da şişkinlik olabileceği gibi şikayetler ciddi ağrılara, yanmalara hatta istifraya kadar varabilir. Bu durumun farklı bir nedeni yoksa genellikle karşımıza hazımsızlık ve reflü çıkmaktadır. Basit bir durummuş gibi görünse de toplumun hemen hemen % 25’inde bu durumlarla karşılaşılmaktadır. Yemek yemek ise bu şikayetlerin başlamasında en önemli tetikleyicilerdendir.

Bazı basit önlemlerle bu şikayetleri azaltmak mümkündür;

1. Tecrübelerinize dayanarak şikayetlerinizi arttıran besinlerden uzak durun.

2. Bir anda yüksek miktarlarda yemek yerine küçük porsiyonlarda sık sık yiyin, yavaş ve iyice çiğnediğinizden emin olun.

3. Alkol ya da kahve, gazlı içecekler, ekşi besinler, aşırı yağlı, kızartma besinler şikayetleri arttırabileceğinden uzak durmaya çalışın.

4. Hava yutmanıza neden olacak sigara içme, hızlı yeme, sakız çiğneme, gazlı içecekler içme gibi aktivitelerden uzak durun.

5. Stresten uzak durmaya çalışın. Rahatlamaya yönelik terapiler ya da egzersiz bu konuda çok yardımcı olacaktır. Yalnız egzersiz yaparken yemekten hemen sonra olmamasına özen gösterin.

6. Yemekten sonra yatar pozisyona geçmek için en az 2 saat bekleyin. Uyurken başınızın yüksekte olmasına dikkat edin.

7. Kilonuzu kontrol altında tutun. Aşırı kilo da baskıyı arttıracağından şikayetleri tetikleyebilir.

 

Anahtar kelimeler: hazımsızlık, reflü, mide yanması, sağlıklı beslenme, egzersiz

Kaynak: Harvard Medical School Special Health Report. The Sensitive Gut. 2016.