Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

BLOG

Alzheimer hastalığını önleyen 5 anahtar öneri

1. Omega-3 bakımından zengin gıdaları tüketin!
Omega-3 içeren hayvansal ve bitkisel kaynaklardan (balık, chia ve keten tohumu, ceviz) haftada en az bir kere tüketmek Alzheimer hastalığının oluşma riskini yüzde elli azalttığı görülmüştür.

2. Diyetinizi antioksidan bakımından zenginleştirin!
Ne kadar meyve ve sebze tüketirseniz o kadar idrak etme yeteneğiniz gelişecektir. Sebzelerden yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, kara lahana, semizotu, maydanoz vb.), havuç, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve mantar; meyvelerden ise üzümsü meyveler (ahududu, böğürtlen, çilek, yaban mersini) antioksidan bakımından zengin gıdalardır. Antioksidanların yararlı etkilerinden faydalanmak için günde yaklaşık 6 servis (500 g) kadar sebze ve meyve tüketimi önerilmektedir. 

3. Şeker ve işlenmiş şeker içeren ürünlerden kaçının!
Basit karbonhidrat içeren gıdaların tüketimi hafızanın zayıflamasına neden olabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla kan şekerini ve insülin değerini düşük tutmak hafızayı güçlü tutmak için önerilmektedir. Kan şekerinizi normal değerde kalmasını sağlayacak karbonhidrat ürünleri tam taneli tahıllardan yapılmış ekmek, makarna ve yulaf olmaktadır. Karbonhidrat ürünlerinin protein ile birlikte tüketilmesi glisemik yükü düşük tutmaya yardım edip kan şekerinin normal düzeyde kalmasını sağlayacaktır. 

4. Kahve yerine yeşil çayı tercih edin
Bazı çalışmalarda kahvenin Alzheimer hastalığına neden olan yüksek homosistein değerine neden olduğu ve beyin sağlığını koruyan B vitaminlerinin vücuttan atılmasına yol açtığı, yeşil çayın ise düzenli tüketiminin zihnin gelişmesine yardımcı olduğu görülmüştür.

5. Fiziksel, zihinsel ve sosyal bakımdan aktif olun!
Formda kalmak, yeni şeyler öğrenmek, insanlarla sosyalleşmek beyni geliştiren aktiviteler olup Alzheimer hastalığının oluşma riskini azaltmaktadır.

http://www.saglikafiyet.com