Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

Kilo Vermek için Diyet İçecek Yerine Su

Kilo Vermek için Diyet İçecek Yerine Su

Teorik olarak bakıldığında kilo vermenin formülü basit; harcanan kalorinin alınan kaloriden fazla olması.. Ancak pratikte işler bu kadar kolay çözülemeyebiliyor. Bu nedenle de kilo vermek isteyen kişiler birçok farklı yola başvurabiliyor. Bu amaçla ilk akla gelenlerden biri de enerji alımını kısıtlamak adına diyet içeceklere yönelmektir. Aynı zamanda diyet içecekler şeker hastaları tarafından da kan şekeri dengesini etkilememeleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Diabetes, Obesity and Metabolism dergisinde sonuçları yeni yayınlanan bir çalışmaya göre şeker hastası olan bireyler kilo verme programında diyet içecekleri kesip yerine su koyduklarında daha fazla kilo verdikleri ve kan şekeri düzeylerinin daha iyi gittiği gözlemlenmiştir.

Diyette olan ve diyet içecekler tüketen 81 şişman ya da obez şeker hastasının yer aldığı çalışmada bu kişilere 24 hafta boyunca öğle yemeklerinden sonra diyet içecek yerine su tüketmeleri istenmiş. Çalışma sonunda su içenlerin diyet içecek tüketmeye devam edenlere göre daha fazla kilo verdiği (6.4 – 5.2 kg) ve beden kitle indekslerinin daha fazla düştüğü (2.49 – 2.06) görülmüştür. Ayrıca su içmeye başlayan gruptaki kişilerin açlık kan şekerleri ve insülin duyarlılıklarının da daha iyi olduğu belirlenmiştir.

Bu sonuçlardan hareketle enerji alımını kısıtlamak adına tüketilen diyet içeceklerin sürekli olarak tercih edilmesi uzun vadede kilo vermeye katkısı azalacağından sık sık tercih edilmemesi, onun yerine su, çay, kahve gibi içeceklerin tercih edilmesi önerilmektedir.

 

Anahtar kelimeler: diyet içecekler, su, çay, kahve, kilo verme, kan şekeri

Kaynak: Pharm AM, Taylor MA, Delavari A,  et al. Beneficial effects of replacing diet beverages with water on type 2 diabetic obese women following a hypo-energetic diet: A randomized, 24-week clinical trial. Diabetes, Obesity and Metabolism, 2017, 19(1): 125–132.