Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

İştahınızı nasıl kontrol edersiniz?

İştahınızı nasıl kontrol edersiniz?

Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birinin ölçülü yemek olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak hayatın belirli dönemlerinde yemekte ölçünün kaçırıldığı, iştahın kontrol edilemediği oluyor. Bu yazıda iştahı etkileyen unsurlarla birlikte iştahı kontrol etmekte faydalı ip uçlarını bulacaksınız.

İŞTAHIMIZI ETKİLEYEN HORMONLAR

LEPTİN:

Leptin yemek yeme eylemimizi sonlandıran ve beynimize tokluk sinyalini ileten hormondur. Ağırlıklı olarak vücudumuzda bulunan yağ hücrelerimiz tarafından, az miktarda da mide ve kalp gibi organlarımızdan salgılanmaktadır.

Leptin hormonu hipotalamus’daki spesifik reseptörlerine etki ederek enerji alımı ve enerji harcanması arasındaki dengeyi düzenler. Bu özelliğiyle antiobezite faktörü olarak görülebilir. Üreme, hematopoez, gastrointestinal fonksiyonların düzenlenmesi, anjiyogenez, sempatik sinir sistemi aktivasyonunun düzenlenmesi, kemik yoğunluğunun belirlenmesi, termogenez ve beyin işlevi gibi birçok fonksiyonunun olduğu da saptanmıştır.

GHRELİN:

Açlık hissedildiğinde mideden salgılanan ve beyne yemek yenilmesi gerektiği sinyalini ileten hormondur.

Kişilerdeki ghrelin düzeyi obezite ile azalır, açlık durumunda ya da anoreksiyenervozalı hastalarda yükselir. Bu sebeple ghrelinin ileri derecedeki zayıflığı ve ve enerji depolarının boşalmasını önlediği düşünülmektedir.

İŞTAH HORMONLARINI DENGELEME YOLLARI

Yüksek lifli besinler tüketin

Tahıllar, baklagiller, sebze ve meyve gibi besinler doygunluk hissi sağlayarak, vücudumuzun daha fazla leptin salgılaması için beynimize sinyal gönderimi sağlar. Ayrıca ghrelin seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Monosodyumglutamat (MSG) içeren gıdalardan kaçının

Daha çok paketli ürünlerde bulunan MSG vücudumuzdaki leptin seviyelerini bastırır ve iştahımızı kontrolsüz hale getirir.

Her öğünde protein içeren besinlere yer verin

Proteinler leptin duyarlılığını artırmaktadır. Ayrıca sindirim süresi daha uzun sürdüğü için ghrelin seviyelerini düşürmede ve kilo vermede etkilidir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) içeren gıdaları tüketmeyin

HFCS leptin seviyelerini düşürür ve ghrelin seviyelerini arttırır.

Daha yavaş yemek yiyin

Yavaş yemek yemekleptin sinyallerinin düzgün çalışmasına ve leptin direnci önlemeye yardımcı olur.

Omega-3 yağ asidi tüketimini arttırın

Omega-3 yağ asitleri, özellikle obez bireylerde, leptin direncinin gelişmesinin nedeni olan iltihaplanma molekülleri ile mücadele ederek leptin duyarlılığını iyileştirmeye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri yüksek besinler; somon, sardalya, uskumru, ceviz, keten tohumu ve chia tohumudur.

Günde en az 8 saat uyuyun

Yetersiz uyku, iştah kontrolünde etkili olan leptinin üretimini azaltmaktadır. Bu yüzden yeterli uyuyamayan bireyler daha fazla yemek yemektedir.

Düzenli egzersiz yapın

Fizziksel aktivite sadece kalori yakmakla kalmaz aynı zamanda leptin düzeylerinin iyi çalışmasına yardımcı olur.

Stres seviyelerini azaltın

Aşırı stres; hormon dengesini, iştahınızı ve enerji seviyenizi etkileyebilir. Stresinizi azaltnakleptin seviyelerinizin düzenlenmesi için önemlidir.

Sağlıklı Lezzetler, zengin besin içeriğine sahip olmakla birlikte aynı zamanda iştahınızı kontrol altına almanızı kolaylaştıran ve tokluk hissi veren menülere sahiptir.