Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

Beyni besleyip unutkanlığı önleyen besinler neler?

Beyni besleyip unutkanlığı önleyen besinler neler?


Hafıza kaybının genelde yaşlılarda görüldüğü düşünülse de yapılan araştırmalar yanlış diyetlerin, yetersiz ve tek tip beslenmenin hafızamız üzerinde olumsuz etkisi olduğunu göstermektedir.
Günlük hayatta eşyamızı bir yerlerde unutmak, çok yakından tanıdığımız kişilerin isimlerini hatırlayamamak, randevularımızı unutmak gibi durumlarla sık sık karşılaşabiliriz. Bu durumdan ancak beynimize iyi bakarak kurtulabiliriz. İşte beyine iyi gelip hafızayı güçlendiren besinler:
1. Sebzeler
K vitamini bakımından zengin brokoli, kuşkonmaz ve ıspanak gibi sebzeler hafıza ve konsantrasyon gibi fonksiyonlarını geliştirir. Beyin hücre hasarını azaltmak ve uzun süreli hafızayı canlandırmak için gerekli polifenolleri içeren kırmızı lahana Alzheimer riskini azaltan sebzeler arasında gösterilmektedir. Kırmızı soğanda bulunan fisetinin ise uzun dönemli hafızayı arttırdığı düşünülüyor. B vitamini, folat ve E vitamini açısından zengin olan ıspanak, hafızayı güçlendirir, beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur. Brokoli ve kuşkonmaz da hafızayı güçlendirir, K vitamininin zengin kaynaklarıdır.
2. Meyveler
Yaban mersini, çilek ve böğürtlen antioksidan bakımından zengindir ve hücre hasarına neden olan serbest radikallere karşı beyni korur. Bu meyveler belleği güçlendirdiği bilinen antosiyanin içerir. Hafızayı güçlendiren ve beyni koruyan diğer meyveler başlıca kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elmadır.
3. Çikolata
Yüksek kakao içeren bitter çikolata beyin reseptörlerini harekete geçiren endorfin salınımını artırır. Ancak kalorisi yüksek olduğu için tüketim miktarına dikkat edilmelidir.
4. Süt ve Süt Ürünleri
Yüksek protein miktarları içeren organik yoğurt, yağsız süt ve az yağlı peynir, odaklanma ile hafızayı geliştirir.
5. Kuruyemişler
Kabak çekirdeği ve ay çekirdeğinde bulunan mineraller,kavrama yeteneğinigeliştirir. Kuruyemişler beyin için oldukça sağlıklıdır.
6. Kepekli Tahıllar
Esmer pirinç, kepek ekmeği ve yulaf gibi kepekli tahıllar hafızayı korur.

7. Yeşil Çay
Düzenli olarak yeşil çay içmek beyin fonksiyonlarının korumasına katkıda bulunur.
8. Yumurta
Yumurta beyindeki hafıza bölümü için gerekli olan vitaminleri (A,D,B12,B grubu) barındırır ve hafızayı geliştirir.
9. Balık
Haftada en az 2 kez, özellikle omega-3 bakımından zengin olan ton, somon gibi yağlı deniz balıklarını tüketmek hafızayı güçlendirecektir.
10. Fıstık Ezmesi
B6 vitamini açısından zengindir ve beynin odaklanmasını sağlar.
11. Su  
Susuzluk beynin kortizol denen bir hormon salgılamasına neden olur ve bu hormondaki artış beynin hafıza gücünün zayıflamasına neden olur .
12. Kinoa
Kinoa insanlar için mükemmel faydaları olan tahılımsı bir üründür. Terkibindeki protein günaşırı güçlü ve enerjik olmanıza zihinsel faaliyetlerinizde daha başarılı ve yaratıcı olmanıza yardımcı olur. 
13. Chia Tohumu
Susam ve çörekotunu anımsatan bu siyah tohumlar tam bir vitamin zenginidir. Ayrıca beyinsel yetenekleri güçlendiriyor ve zihne büyük fayda sağlıyor.
14. Tavuk
Bol bol tavuk tüketen insanlarda dikkat ve motivasyonun üst seviyelerde olduğu gözlenmiştir. Ayrıca tavuğun içerisinde bulunan yararlı maddeler daha dinamik ve yaratıcı olmanızı sağlıyor.
15. Ginseng
İnsan sağlığı açısından birçok faydası olan ginsengin beyindeki kan dolaşımını istenilen düzeyde tuttuğu ispatlanmıştır. Ginsengi düzenli olarak tükettiğinizde zihinsel çalışmalarınızdaki faydasını göreceksinizdir.
16. Fındık ve Ceviz
Fındığın ve cevizde bulunan omega-3 vitamini beyinsel faaliyetler açısından son derece önemlidir. Uzmanlar gelişim çağından başlayarak fındık ve ceviz tüketiminin önemine dikkat çekiyor.