Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

BLOG

Tarçın kan şekerinin yükselmesini önlüyor

İsveçli araştırmacılar, 6 gram tarçın içeren pirinç pudingi verilen öğün sonrasında 14 bireyin gastrik boşalma, öğün sonrası kan glikoz konsantrasyonları ve tokluk hislerini ölçmüşlerdir.

Gastrik boşalma midenin boşalma esnasında fotoğraflandığı standardize gerçek zamanlı ultrasonografi ile ölçülmüştür. Sonuçlar pirinç pudingine tarçın eklenmesinin gastrik boşalma hızında küçük ama anlamlı bir azalma sağladığını göstermiştir. Bulgular, yüksek karbonhidrat içeren pudinge 6 gram tarçın eklenmesinin ince bağırsakta karbonhidrat emilimini yavaşlattığını göstermektedir. Aynı zamanda tarçın eklenmiş puding tüketimi sonrasında kan glikoz konsantrasyonunun daha az yükseldiği yani kan şekerlerindeki artışı yavaşlattığı belirlenmiştir. Bu çalışmada tarçının tokluk açısından bir etkisi bulunmamıştır.

Bu sonuçlar; Tarçının öğün sonrası kan glikoz kontrolünün sağlanmasında yardımcı olabileceği, diyabetli bireyler veya kan şekeri kontrolü ile ilgili endişeleri ve sorunları olanlara yardımcı olabileceğini göstermektedir.