Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

BLOG

Tansiyonunuzu yükselten 6 madde

Eğer siz de ülkemizdeki 15 milyon tansiyon hastası bireyden biri iseniz taniyonunuzu sağlıklı aralıkta tutmak sizin için önemlidir. Çünkü tansiyonunuzun kontrol altında olması ömrünüze ömür katar; kalp hastalıkları, kalp krizi, felç riskine karşı sizi korur. Ancak kimi zaman tansiyonunuzu yükselten durumların farkında olmayabilirsiniz. 

Öyleyse tansiyon yüksekliğine yol açan durumların başında gelen maddelere bir bakalım;

1) Tuz
Tuz kan basıncını etkileyen en önemli öğelerden biridir. Tuz tüketimi arttıkça kan basıncı da buna parallel olarak artış göstermekte ve bu durum kalp hastalıkları ve felç riski artmaktadır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü günlük 5 g’ın altında tuz tüketimini önermektedir.

2) Alkol
Yüksek miktarda alkol tüketimi kan basıncını arttıran bir faktördür. Özellikle de tansiyon hastası iseniz alkol tüketiminden kaçınmalısınz. Tamamen bırakamıyorsanız da Amerikan Kalp Birliği kadınlarda günde bir, erkeklerde günde iki ölçünün aşılmamasını önermektedir.

3) Kilo Alımı
Vücut ağırlığınızı sağlıklı aralıklar içerisinde tutmak birçok kronik hastalığa karşı koruyucudur. Eğer hafif bir ağırlık artışınız var ise bunu fiziksel aktivitenizi arttırarak (haftada 300 dk orta yoğunlukta aktivite) ve besin alımınızı azaltarak dengelemelisiniz. Eğer şişman/obezseniz hafta 0,5-1 kg ağırlık kaybı tansiyonunuzun da düşmesine yardımcı olacaktır.

4) Uzun Süre Oturma
Yeni bir çalışma günün büyük bir kısmını oturarak geçirenlerde birkaç dakikalığına hafif aktivitenin bile kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir. 8 saatlik bir gün süresince 3 dakikalığına yürüme molalarının tansiyonda 10 puanlık düşüş sağladığı belirtilmektedir. 

5) Sıcak Banyo ve Saunalar
Yüksek tansiyonu olan bireyler soğuktan sıcağa ani geçişler, banyo ve sauna gibi aktivitelerden kaçınmalıdır. Bu durum kan basıncında artışa neden olabilir.

6) Dekonjestanlar
Soğuk algınlığı ve nezle gibi birçok ilaç grubunun içerisinde bulunan dekonjestanlar kan damarlarının daralmasına yol açarak hava yollarının açılmasını sağlarlar. Bu nedenle de tansiyonu yükseltici etkileri bulunmaktadır. Dolayısıyla yüksek tansiyonlu bireyler yeni bir ilaç kullanacakları zaman mutlaka prospektüsünü okumaları önerilmektedir.