Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0850 532 6062

Antioksidanlar Neden Önemlidir?

Antioksidanlar Neden Önemlidir?

Antioksidanların birçok tanımı yapılmakla beraber en genel tanımı, insan vücudundaki ve gıdalardaki serbest radikallerin olumsuz etkilerini ve oluşumunu durduran veya yok eden maddelerdir. Serbest radikaller kanser, damar tıkanıklığı, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve diğer pek çok hastalık ile bağlantılıdır bu hastalıklardan korunmak için vücudumuz serbest radikallere karşın etkin olan antioksidanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden vücudumuzun antioksidanlara ihtiyacı vardır. Bizim için bu kadar önemli rol oynayan antioksidanlar vücudumuz tarafından sentezlenememektedir. Bu yüzden vücudumuza gıda yoluyla alınır.

Meyve ve sebzeler gıdalar arasında antioksidanca en zengin olan besin grubudur. Meyveler arasında kırmızı renkli meyveler karpuz, çilek gibi besinler antioksidan bakımından zenginken, sebzeler arasında da özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler antioksidan deposudur. Bu sebzelere örnek olarak ise karalahana, ıspanak gibi besinler örnek olarak verilebilir. Bu besinlerin yanı sıra yeşil çay da önemli bir antioksidan kaynağıdır.

Antioksidanların serbest radikallere karşı vücudumuzu koruması dışındaki yararları ise A,C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olması, kalp ve şeker hastalıklarına iyi gelmesi aynı zamanda kansere karşı vücut içinde savaşmasıdır.

Diyetisyenlerimiz tarafından planlanan ve uzman mutfak kadromuz tarafından hazırlanan sağlıklı lezzetler paketlerinde, günlük makro besin ihtiyaçlarımızın dengeli dağılımının yanı sıra antioksidan içeriği yüksek besinlerde menülerimizde mevcuttur.