Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

BLOG

Kuru ciltler için gıdalar

Soğuk kış günlerinin kendini iyice hissettirdiği şu günlerde cildimiz giderek kurumakta kızarıp tahriş olmakta. Peki bu günlerde özellikle cildimizi nemlendirmek için tüketmemiz gereken gıdalar neler?

1. Avakado
Avakado, E vitamini, C vitamini ve tekli doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengindir ve bu sayede cildiniz çok iyi nemlendirir.

2. Balık
Somon, hamsi, sardalya ve ringa balığı gibi balıklar cildiniz için bire birdir. Omega-3 yağ asitlerince zengin balıklar cilt hücrelerini güçlendirir, cildi güneş ışığının hasarlarından korur, inflamasyonu azaltır ve kansere karşı cildi korur. Ayrıca balık selenyum açısından zengindir ve bu da cildin sıkı, pürüzsüz kalmasını sağlar.

3. Portakal ve beta-karoten
Portakal ve beta karoten içeren sarı-turuncu sebzeler cildiniz için çok faydalıdır. Antioksidan özelliği ile cildin kurumasına karşı savaşır ve güneş ışınlarından cildi korur. Ayrıca A vitamini ve C vitamini açısından zengindir böylece vücut dokularını onarır ve kolajen üretimini destekler.

4. Zeytinyağı
Naturel sızma zeytinyağı E vitamini ile doludur ve çok faydalı bir yağdır. Bu sayede hem içten hem dıştan kullanıldığında cildi nemlendirir.

5. Ispanak
Ispanak ve diğer koyu yapraklı sebzeler demir, A vitamini, B vitamini ve E vitamini açısından zengindir. Bu sayede cildi korur ve bağışıklık sistemini destekler. İçerdiği fitokimyasallar ve folatlar cildi nemlendirir ve sağlıklı kalmasını sağlar.

6. Kuruyemiş
Kuruyemişler ve tohumlar çok güçlü gıdalardır. Omega-3 yağ asitlerince, A, B ve E vitaminlerince zengindir. Bu özellikleri ile cildinizi nemlendirir, hücre yenilenmesine yardımcı olur, serbest radikallere ve kirliliğe karşı cildi korur.

7. Yumurta
Yumurta proteince zengindir, bu da hücre yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca lutein cildin nemlenmesini destekler. Yumurta cilde lokal olarak uygulandığında cildi nemlendirir. Bu nedenle yumurta beyazını çırparak nem maskesi yapabilirsiniz. Yüzünüze sürdükten sonra biraz bekletip ılık su ile yıkayabilirsiniz. Cilde verdiği nemi hemen hissedeceksiniz.

www.saglikafiyet.com