Adrese teslim diyet yemek servisi
Danışma HattıDanışma Hattı
0212 613 2333

BLOG

Egzersiz sırasında ne yemeliyiz?

Sporcular veya egzersiz yapanlar, aktivite süresince neler yiyip içebilecekleri konusunda devamlı araştırma yaparlar. Bu konu gerçekten çok önemli olup sporcunun başarısında veya egzersiz yapanın daha uzun süreli egzersiz yapmasında çok önemlidir. Bir saatten daha uzun süren egzersiz ve spor müsabakaları sırasında karbonhidrat tüketmek, yorgunluğun geciktirilmesi ve performansın artması açısından çok önemlidir.

Her saat için toplam 30-70 gram karbonhidrat , 15-20 dakikada bir 10-20 gram olarak tüketildiğinde , egzersiz performansı artmaktadır. Bu karbonhidratı sporcu içecekleri ile alabildiğimiz gibi muz gibi molalarda tüketebileceğimiz bir meyve ile veya enerji barları veya jelleri ile de karşılayabiliriz.

Egzersiz esnasında ter ile kaybedilen sıvının yerine konması için yeterli miktarda sıvı tüketmek çok önemlidir. Sıcak havada yapılan veya 1 saatten uzun süren aktivitelerde tüketilen spor içecekleri, karbonhidrat, elektrolit ve sıvı desteği sağlayarak sporcunun veya egzersiz yapan bireyin yorgunluğunu geciktirmekte ve performansını artırmaktadır.

Egzersiz sırasında tüketilecek yiyecek ve içecek seçiminde bir spor diyetisyeninden destek almalısınız. Aksi taktirde sindirim problemleri ve performansın olumsuz etkilenmesi durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.